24 Haziran 2019 23:09:23
 
HAVA DURUMU
Click for Moscow, Russia Forecast
TOKYO
Click for Saint Petersburg, Russia Forecast
NAGOYA
Click for Istanbul, Turkey Forecast
OKINAWA
Click for Ankara, Turkey Forecast
KYOTO
Click for Antalya, Turkey Forecast
ISTANBUL
Click for Kazan, Rusya Federasyonu Forecast
ANKARA

Japonya denince: Erol Emed
 İnternette Japonya-Türkiye diye yazıp arama yapsanız, analitik, dişe dokunur yazılar için yolunuz ona çıkıyor... Son çeyrek asırda Japonya&rsquo
Devamını oku...
Dövme, Japon kaplıcalarında hala tabu
Japonya'da kaplıcalara, halka açık banyolara veya yüzme havuzlarına vücudunda görünür bir dövme olanlar giremiyor. Bu yasak, eski bir gelenek. Ama art
Devamını oku...
Bir kadın sevdim Tokyo'da...
SUAT TAŞPINAR yazdı: Bundan altı yıl önceydi.  Hesapta sabahın köründe, mezatı seyre dalmak için Tokyo’nun meşhur Tsukiji balık pazarına da
Devamını oku...
Japon eğitiminin 15 özelliği
Japonlar akıllı, çok okuyan, dikkatli, pratik insanlar. Bunu Japon kültürüne, geleneklerine ve hatta genetiğe bağlayabilirsiniz. Ancak gözardı et
Devamını oku...
YAZARLAR | Haber detay
Japon demek dürüstlüktür... "Tokyo’da parkta unuttuğum iPhone’a ne oldu?"

ACEMİ ÇAYLAĞIN JAPONYA GÜNLÜĞÜ/ 20 küsur yılını Japonya’da geçirip artık “Japonlaşmış” arkadaşım anlatıp duruyordu: “Bu ülkede dürüstlük insanların karakteridir. Kimseyi aldatmazlar, hırsızlık olmaz, cüzdanını düşürsen ertesi gün düşürdüğün yerde bulursun!”

Tabii benim gibi Türkiye’den gelmişi bir adam için bunları anlamak ve “huzuru kalp içinde inanmak” kolay değildi.

Gerçi gelmeden internetten dolaşırken bir hikaye okumuştum. Bir Amerikalı turist Tokyo’da restoranda hesabı ödedikten sonra kasadaki adamın kendisine verdiği bozukluk para üstünü dikkatle saymaya başlamış.

Japon bunu görünce şaşkınlıkla bakmış ve demiş ki: “Mister! Saymanıza gerek yok. Çünkü ben Japonum!”

Yine de ihtiyatı elden bırakmadım. Nitekim Cumartesi günü arkadaşımla Tokyo’da metroya bindiğimizde ilginç bir olay yaşadık. Vagonda şaşkın bakışlarla etrafı süzen bir genç vardı. Benim arkadaş, “Bu kesin Türktür” dedi. Çocuk da bizi çözmüş olacak ki, yaklaştı, selam verdi. Ve hemen başına geleni anlattı:

“Şinjuku metrosunda bilet alırken cep telefonumu makinenin yanında unuttum! Hayatım kaydı. Geri dönüyorum ama bulunur mu, umudum yok!”

Arkadaşım teselli etti. “Merak etme, yerinde duruyordur. Ya da polis teslim edilmiştir” dedi. Çocuk dil bilmediği için hemen Japon damarı kabardı ve “Biz seninle gelip yardımcı oluruz” dedi. Yolumuzu değiştirip çocukla gittik. Ama ne bıraktığı yerde vardı telefon ne de kayıp bürosuna teslim edilmişti. Arkadaşım şaşkınlıkla, “Olmaz. Kesin getirirler. Sen burada bekle. Bir saat sonra gene sor” dedi ve biz yolumuza devam ettik.

Tabii ben içimden, “iPhone 6 telefonmuş. Hayatta geri gelmez” diye söyleniyordum.

Size bu yazıyı yazdığım Pazar günü, “gülme komşuna, gelir başına” misali, neredeyse aynı şey benim başıma geldi!

Ueno’da Ulusal Müze’ye gittim. Çıkışta müzenin bahçesinde sigara içilen köşede soluklandım. O arada etraftaki çiçeğin böceğin fotoğrafını çektim. Yabancı pek yoktu ama etraf Japon turist kaynıyordu. Köşede benimle sigara içen beş-on kişi vardı. Ben sigaram bitince sırt çantamı yüklendim ve metroya doğru yola çıktım.

Tam JR Ueno metrosunun önüne geldim ki, başımdan aşağı kaynak sular boşaldı! Telefonum yoktu! Hızla düşündüm. Ve fotoğraf çektikten sonra  iPhone’umu, oturduğum duvarın üstüne bıraktığımı hatırladım!

Ama bu dediğim en az 10 dakika önce olmuştu. Müzenin bahçesinden çıkmıştım. Koşar adım geri döndüm. Ama bir yandan da kendi kendime, “Orada onlarca insan vardı, kesin birisi görüp yürütmüştür, eyvah!” diye söylenip soğuk terler döküyordum.

Kapıdaki görevliye durumu anlatıp bilet almadan bahçeye girdim. Koşarak sigara köşesine gittim. Birkaç kişi duvara dayanmış sigara içiyordu. Ve sıkı durun: Telefonum duvarın üstünde öylece duruyordu! Birilerinin görmemesi mümkün değildi. Ama kimse dokunmamıştı!

Artık söylenenin bir “şehir efsanesi” değil gerçek olduğunu bizzat yaşayıp görmüş olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim:

Bu Japonya dürüst insanlar ülkesi!

26.4.2015
 
how to spy on a android phone searchengineoptimization-seo.net free spyware app for android

Paylaş
İlgili Haberler
ANKET
Türkiye-Japonya ilişkileri sizce ne durumda?


Bir Japon'a yardım etti, hayatı değişti
JaponTürk.Com'da yayınları ilgi gören Dr. Turhan Doğan için bazı okurlarımız soruyor: "Kimdir Dr. Doğan?" Biz de hem kendisini okurlarımıza
Devamını oku...
Turist gözüyle Top10 Japonya
Japonya'daki en iyi 30 destinasyon, yabancı turistlerin oylarıyla sıralandı. TripAdvisor sitesinin yaptığı oylama sonucu sıralama şöyle:


Devamını oku...
Tokyo'da kaybettiğim iPhone...
ACEMİ ÇAYLAĞIN JAPONYA GÜNLÜĞÜ/ 20 küsur yılını Japonya’da geçirip artık “Japonlaşmış” arkadaşım anlatıp duruy
Devamını oku...
JAPONTÜRK.COM YAYINDA
JAPONTÜRK.COM'dan okurlarına: Tam 142 yıl önce, 1873’te Japonya İmparatoru Meiji tarafından Avrupa’ya yollanan ilk diplomatik heyetin
Devamını oku...
 
FOTOGRAF
©Copyright Japonturk.com 2015 - All Rights Reserved Kalemizi & 3C Bilişim